Raul Kuusemäe

Intervjuu

Raul Kuusemäe sündis Raplas 1968. aastal. Tema isa Paul Kuusemäe oli lapsena märtsis 1949 küüditatud Novosibirski oblastisse. Ema Liina (neiupõlves Põlma) oli siis imik. Tema pere küüditati samuti, kuid tütre jätsid vanemad naabrite juurde, et ta ellu jääks.

Rauli lapsepõlv möödus Loo tänaval. Ta käis Rapla keskkoolis aastail 1975–1983. Nagu teistestki lastest sai temast oktoobrilaps, kuid pioneeriks ega komsomoliks ta enam ei hakanud. Pärast kooli lõpetamist töötas Raul Raplas asuvas Estoplasti tsehhis nr 3. Ta oli suur tehnikahuviline. Vaba aega kasutas traktori kokkupanemiseks eriilmelistest detailidest, mille tulemusena sai ta valmis korraliku masina, millega oli võimalik põldu künda. 1987. aastal tegi ta veoauto juhiload Tallinnas Vene tänaval nr 31 asuvas ALMAVÜ kontoris. Samal aastal võeti Raul Nõukogude armee teenistusse. Mais viibis ta koos teiste Eestist pärit ajateenijatega Tondil ja Lasnamäel, kust nad viidi edasi Ida-Saksamaale.

Sakamaal teenis Raul aega Nõukogude sõjalennuväljal Berliinist põhjapool asuvas linnas Wittstock-Dosse. Seda lennuväge kasutas Saksa õhuvägi nii enne Teist maailmasõda kui ka sõja ajal. Tänapäeval on see lennuvägi täis päikesepaneele. Raulist sai ajateenistuses aga autojuht-keevitaja ja ta oli ühe õhukaitseväe radariga varustatud raadiojaama autojuht. Rauli soov oli jääda üleajateenijaks, ent pere soovitusel pöördus ta tagasi Raplasse pärast ajateenistuse lõppu 1989. aastal. Hiljem, juba taasiseseisvunud Eestis võttis ta osa Kevadtormi õppusest.