Vladimir Bogatkin

Intervjuu

Vladimir Bogatkin noorem (sünd. 1951) - operaator, režissöör ja teleajakirjanik - on kahe tuntud kunstniku laps. Tema isa Vladimir Bogatkin vanem (sünd. 1922 Moskvas Nõukogude Liidus) oli graafik, kes kasutas ka akvarelli, ning ema Valli Lember-Bogatkina (sünd. 1921 Tartus Eesti Vabariigis) oli poja sõnul monumentaalkunstnik, kelle mosaiigipannood siiani kaunistavad Tallinna Mustamäe linnaosa esimeste majade seinu.

1940.-1942. a töötas Vladimir Bogatkin vanem Moskvas Punaarmee keskteatris lavakunstnikuna. 1942. a lõpus kutsuti teda liituma sõjakunstnike stuudioga, mille oli asutanud kuulus nõukogude sõjakunstnik Mitrofan Grekov. Bogatkin vanem võttis osa Teisest maailmasõjast Punaarmee 2. Ukraina rinde koosseisus. Tema ülesandeks oli pliiatsi ja paberiga sõjategevuse jäädvustamine. Tema tulevane abikaasa Valli veetis sõjaaastaid Tartus. Alles pärast sõja lõppu, kui Baltimaad olid taas sunniviisiliselt liidetud Nõukogude Liidu külge, kohtusid Vladimir ja Valli ühel kunstnikeseminaril Riias.

Vladimir Bogatkin noorem räägib oma lapsepõlvest kakskeelses peres Tallinna ja Moskva vahel. Vladimiri sõnul olid tema vanemad küll erinevates riikides, isegi maailmades, sündinud, kuid hiljem siiski olid nad mõlemad selle riigi patrioodid, mille heaks nad töötasid.